NOW:53154:USA00949
http://widgets.journalinteractive.com/cache/JIResponseCacher.ashx?duration=5&url=http%3A%2F%2Fdata.wp.myweather.net%2FeWxII%2F%3Fdata%3D*USA00949
77°
H 77° L 72°
Partly Cloudy | 17MPH

Sports Wrapups: May 17

May 15, 2012

Franklin boys golf

Behind Sean Sanguansap's medalist score of 36, the Sabers won the last Southeast Conference mini-meet of the season at Kenosha Country Club on Monday with a nine-hole score of 161. The Sabers were five strokes ahead of Muskego (166). The league 18-hole finale will be on Thursday at Evergreen.

Oak Creek girls soccer

The Knights ran their mini-winning streak to three games with a 7-0 Southeast win over Racine Park after downing Kenosha Bradford, 2-0, in another league tilt on May 8.

With the two wins, the Knights improved to 3-2 in Southeast play and 9-9 overall. After taking on Racine Horlick in a league game on Tuesday, they will now host non-conference foe Nicolet at 6:30 p.m. Thursday.

In the Park game, Oak Creek got three goals and two assists from Bianca Alarcon while Brianna Reid had two goals and Morgan Kokta had a goal and two assists and Mariah Ferri also found the back of the net.

Against Bradford, Reid scored two first-half goals as Kokta and Ferri each had assists.

Greendale girls soccer

Sarah Kahl tallied the game-winning goal in the 89th minute to give the Panthers a 3-2 overtime victory over Whitnall on May 10.

Kahl took an assist from Briana Pawlowski for the winner, which boosted Greendale to 5-1-2 in the Woodland Conference and 6-4-3 overall.

Pawlowski scored the first goal and Taylor Fendos the second, both assisted by Hayley Serketich. Goaltender Taite Kurzka came up with six saves.

Greendale also beat Cudahy/St. Francis, 4-0, on May 8 behind two goals from Pawlowski (Serketich and Fendos assists) and one apiece from Kahl (Fendos) and Nichole Anders (Serketich). Kurzka made two saves.

Franklin girls track

The Sabers had a great meet on May 8, taking second in the Richmond/Erickson Invitational at Wauwatosa East.

Franklin looked to defend its crown in the Southeast Conference meet on May 15 and now will look forward to the WIAA regional meet at South Milwaukee on Monday. Qualifiers from there advance to the sectional at Wisconsin Lutheran on May 24.

"Our concerns going into this (Tosa) meet as a staff was that we needed to fine tune some things with our jumps, relays, and look at some times to finalize our lineup for the conference meet," said coach Jack Hervert.

Franklin scored 138 points for its spot in the nine-team Tosa field as Waterford won with 157.

Earning firsts for the Sabers were Melissa Kirchoff in the 100 high hurdles (16.61), the 800 relay team of Morgan McCuen, Kirchoff, Melissa Pelkey, and Katelyn Thomas (season best 1:49.6); Katelyn Salzburger in the 3,200 (12:30.7); Olivia Lampone in the pole vault (9-6), Sarah Talbott in the long jump (17-3) and Thomas in the triple jump (35-1).

Seconds went to the 400 relay team of Haley Branback, Talbott, Lampone, Kirchoff (53.08); and Kirchoff in the triple jump (33-9) while thirds were taken by Amanda Diedrich in the 100 hurdles (17.29), Montana Mack in the 400 (1:05.36), the 1,600 relay team of McCuen, Pelkey, Monica Sweet and Hannah Timm (4:16.24); McCuen in the high jump (4-10); and Timm in the pole vault (9-0).

"I was happy with a lot of things from Tuesday, and our staff is pretty happy about where we are at going into the conference meet," said Hervert.

Franklin boys track

The Sabers got first-place finishes from Takuto Kobayashi in the 110 high hurdles and 300 intermediate hurdles and from the 3,200 relay team in taking third in the Richmond/Erickson Invitational May 8 at Wauwatosa.

Franklin took part in the Southeast Conference outdoor meet on Tuesday at Oak Creek and now will look forward to the WIAA regional meet Monday at South Milwaukee. The top four finishers in each event will advance to the sectional meet on May 24 at Wisconsin Lutheran.

The Sabers scored 93 points for their spot in the nine-team Richmond/Erickson meet as Waterford won with 179 and Whitefish Bay was second with 152 ½.

Kobayashi turned in a time of 15.37 seconds in claiming the high hurdles and held off a stern challenge from a Waterford runner to take the 300s in 40.56. The 3,200 relay team of Nikolai Grabowski, Evan Watters, Jordan Contreras and Zach Lee ran a great race in repeating the title it won a year ago. It was timed in 8:27.38, eight seconds clear of the field.

Other good places for the Sabers included a second from the 1,600 relay of Blong Vang, Kobayashi, Grabowski and Greg Rand (3:32.79), and thirds from the 800 relay of Vang, Andy Schauer, Giovanni Flores and Matt Piotter (1:37.58), Grabowski in the 800 (2:00.75), Levon Myers in the shot put (46-9), Ernie Zazueta in the triple jump (personal best 41-1) and Watters in the 3,200 (10:32.79). Colton Bunn was fourth in the pole vault (11-6).

"The entire team came out and really competed very well all across the board," said coach John Troy. "Running in a meet that was named for my high school track coaches (at Tosa East) means a lot to me and my boys made me extremely proud with their effort and achievements on that day."

Oak Creek girls track

Jenny Howski won the long jump to lead the Knights to a third-place finish last Friday in the Hartford Invitational.

The meet was the regular season closer for Oak Creek, which hosted the Southeast Conference meet on Tuesday and now will look forward to the WIAA regional meet Monday at South Milwaukee.

In the Hartford meet, the Knights scored 107 points as Janesville Craig won with 157.5 and Slinger was second with 147.5.

Howski leapt 16-9 for her win in the long jump.

Other good finishes for the Knights included the following: 100 dash - Jaelen Wylie, third (12.9). 200 - Cassandra Grant, fourth (28.72). 400 - Taylor Clementz, fourth (1:05.11). 400 relay - second (52.43). High jump - Alyssa Parker, second (5-2); Sam Fischbach, fourth (4-10). Pole vault - Angela Fleischman, second (8-0). Shot put - Amanda Thiel, third (36-6 ¼); Stephanie Kostowicz, fourth (35-6 ½). Discus - Thiel, fourth (107-8).

Oak Creek boys track

A personal best win by sophomore Robert Campos in the discus and victories in the 1,600 by Seth LaBodda, Austin Zajkowski in the 3,200 and the 1,600 relay, led the Knights to a fourth-place showing in the Hartford Invitational last Friday.

Oak Creek hosted the Southeast Conference outdoor on Tuesday and will participate in the WIAA regional meet Monday at South Milwaukee.

Oak Creek scored 110.5 points in earning its spot in the Hartford meet as Oconomowoc won with 170.5.

Campos won the discus by more than nine feet with a toss of 150-4. He was also second in the shot put at 45-11 ½.

In the 1,600, LaBodda won a close decision with a time of 4:47.42, while Zajkowski led a one-two effort in the 3,200 with a 10:11.93 clocking as Jake Schmidt was second in 10:23.01. The relay was clocked in 3:31.29.

Other good finishes for the Knights included the following: 100 - Paul Saari, third (11.2). 200 - Saari, third (24.4). 400 - Chase Leonardi, second (53.56). 400 relay - third (45.55). 3,200 relay - fourth (8:41.51). Pole vault - Derek McAllister, second (13-0).

Oak Creek Pat Burns Memorial Throwers' meet

The Knights took third in their 16th annual thrower's event on May 7 as Brookfield Central won, followed by Muskego.

Mike Heard was fourth in the discus (133-10) and fifth in the shot put (45-9) while in the rock throw, Alex Hahn was fifth (31-5) and Robert Campos third (31-9). In the weightman's 400 relay, Oak Creek was first in a time of 47.69.

Whitnall boys track

Alex Richardson took the runner-up spot in the 1,600-meter run at 4 minutes, 39.51 seconds and Brian Beal did the same in the 300 hurdles with 42.97 seconds in the West Allis Hale Invitational on Friday.

Whitnall was also second in the 4 x 400 relay (3:31.6).

Finishing third were Patrick Wyrowski in the 1,500 steeplechase (5:22.47), Mitch Olson in the 400 dash (54.06 seconds), Greg Stribling in the 200 dash (24.21), Luke Rutowski in the high jump (5 feet, 8 inches) and the 4 x 100 throwers' relay (52.95).

The Falcons tallied 90 points for sixth place.

Whitnall also finished sixth in the Richmond/Erickson Invitational on May 8 with 46 points. Earning third were Stribling in the 400 dash (51.98), Austin Hurst in the high jump (5-10) and the 4 x 800 relay (8:40.95).

Whitnall girls track

Jenny Bahling and Hannah Fischer claimed thirds in the West Allis Hale Invitational on Friday night.

Bahling was third in the 1,100-meter steeplechase (4 minutes, 43.52 seconds), while Fischer had that spot in the 100 hurdles (18.6 seconds) for the Falcons, who tallied 22 points for seventh.

Whitnall placed fifth with 61 points in the Richmond/Erickson Invitational on May 8 behind seconds from Meredith Heller in the 300 hurdles (48.02) and long jump (16 feet, 4 inches). Taking fourth were Nancy Czerwinski in the 400 dash (1:05.82) and Jasmine Van Tine in the 3,200 run (12:38.2).

Whitnall boys tennis

The Falcons downed Cudahy, 5-2, on May 10 and New Berlin West, 4-3, on May 7 in Woodland Conference dual meets.

Against Cudahy, first singles player Andrew Dundas won 6-0, 6-0, for the Falcons (5-3 in conference duals).

Franklin boys tennis

It was an exhausting week full of good weather and mixed results for the Sabers.

They defeated Kenosha Bradford, 6-1, in a rescheduled Southeast Conference match on May 7, and then lost 4-3 to league power Kenosha Tremper on May 8 as wins were gathered by Jack Gumina at fourth singles, the second doubles team of Logan Myers and Austin Bohn and the third doubles crew of Steven Fons and Nick Mihalyi.

On May 9, Franklin won a tough 4-3 non-conference decision over Catholic Memorial as Manny Gumina won at third singles as did Jack Gumina at fourth singles and the doubles teams of Myers and Bohn and Fons and Mihalyi.

In a Southeast dual on May 10, Franklin beat Racine Case, 6-1.

Matt Ward, up from the varsity reserve team, lost a well-played match, 6-4, 6-4, while Jack Gumina played first singles and won 6-0, 6-1. Evan Bauer teamed with Kyle Hoffmann at first doubles and won 6-1, 6-0 while Eric Bauer was off nursing an injury.

And finally, on May 12, the Sabers took sixth in the eight-team Manitowoc Tourney with many of the state's best teams. They lost to Brookfield Central, 6-1 (Fons and Mihalyi won their match), defeated Manitowoc Roncalli (5-2) and then lost to Nicolet (6-1) as Jack Gumina won in two sets at fourth singles.

"The team had a heavy schedule this week," said coach Gail Champion. "We gained a lot of experience playing a number of very good teams."

The Southeast Conference Tournament will be played on Thursday and Saturday in Kenosha.

Greendale boys tennis

The Panthers, who tried to claim the Woodland Conference Tournament championship earlier this week, will play in a WIAA Division 1 subsectional Monday at the Village Club.

Whitnall girls soccer

The struggles continued for the Falcons with three losses last week.

The toughest one was a 3-2 overtime decision against Greendale on May 10. Ashley Markowiak tallied twice and was assisted by Tina and Mary Gaggioli, while defenders Mika Topitzes, Brittney Kenaston and Colleen Barnstable all played well, head coach Robert Antholine said.

The Falcons fell to Wauwatosa East, 3-1, on Friday despite Markowiak's 13th goal of the season, assisted by Maddie Harycki. They also lost to Wauwatosa West, 4-0, on May 8.

Whitnall boys golf

A total of 172 shots gave the Falcons fourth place in the Woodland Conference mega-mini meet May 10 at the Broadlands.

John Caron fired a 41 to lead the way, while Sam Watson carded a 42, Clayton Anderson 43 and Thayne Krause and Mitch Molbeck each 46's.

The Falcons posted a 172 on May 8 in a mini-meet to tie for third. Anderson shot 39, Molbeck 43, Watson 44, Krause 46 and Caron 48.

Whitnall was 13th with 389 strokes in the Waukesha West Invitational on May 7. Watson posted a 91, Anderson and Krause 99's, Molbeck 100 and Alex Knighton 104.

Franklin and Oak Creek boys golf

The Sabers used a balanced effort to earn a tie for eighth in the prestigious 21-team Kaz Invitational May 12 at New Berlin Hills.

Franklin had an 18-hole score of 340, tying Wisconsin Lutheran as Arrowhead won the title with a 314 mark.

Sean Sanguansap led the way for Franklin with an 83, while Matt Schauer had an 84, Nick Cervantes 85, John Trepanier 88 and Alex Simonson 90.

Homestead's Jordan Niebrugge was the individual medalist with a 71.

Greendale softball

The Panthers were blanked by Woodland Conference Black Division-leader New Berlin Eisenhower, 16-0, on May 8.

April Dix had a double for Greendale, which managed only two hits.

Franklin girls soccer

It was a long, tough week for the Sabers, as they went 0-3-2 to fall to 4-7-5 overall.

The record included a 0-1-2 mark in the Sheboygan North Tourney on May 12 as they tied Sheboygan Falls (1-1) and Sheboygan South (0-0) and lost to Rhinelander (2-1). Megan McCarthy had the goal against Falls and Rachel Stein scored against Rhinelander.

Earlier in the week, they fell to Muskego 3-0, and Kenosha Tremper, 5-1, in a pair of Southeast Conference games. Stein had the goal against Tremper, assisted by Kristin Witkowski.

Franklin will be at Sussex Hamilton at 7 p.m. Thursday in a non-conference game.

- Compiled by Steven L. Tietz and John Rech

This site uses Facebook comments to make it easier for you to contribute. If you see a comment you would like to flag for spam or abuse, click the "x" in the upper right of it. By posting, you agree to our Terms of Use.

Suburban News Roundup

E-mail Newsletter

Your link to the biggest stories in the suburbs delivered Thursday mornings.


Enter your e-mail address above and click "Sign Up Now!" to begin receiving your e-mail newsletter
Get the Newsletter!

Login or Register to manage all your newsletter preferences.

Advertisement

Advertisement

CONNECT    

Advertisement

Latest Photo Galleries

Advertisement